Türk bilim ekibi uzaydan önce Antarktika’da yapıyor: Şu anda aynı anda yürütülüyor

  1. Ulusal Antarktika Bilim Seferi’ne 27 Ocak’ta İstanbul’dan başlayan ekip, Türkiye’nin geçici bilim kampının bulunduğu Horseshoe Adası’na ulaştı.

Türk bilim ekibi uzaydan önce Antarktika’da yapıyor: Şu anda aynı anda yürütülüyor

  1. Ulusal Antarktika Bilim Seferi Lideri Prof. Dr. Ersan Başar, ‘Benzer projeler birlikte çalışılmakta. Uzaydaki çalışmaların ön çalışmaları Antarktika’da yapılıyor. Birçok ortak proje şu anda aynı anda yürütülmekte. Bayrağımız hem Antarktika’da hem uzayda aynı anda dalgalandırılmakta.’ ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanlığı himayelerinde, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı uhdesinde, TÜBİTAK MAM Kutup Araştırmaları Enstitüsü koordinasyonunda gerçekleşen 8. Ulusal Antarktika Bilim Seferi’nin ekibi, 8. Kez Antarktika Horseshoe Adası’nda çalışmalarına başladı.

Horseshoe Adası’na varan 24 bilim insanı, yer bilimleri, fiziki bilimler ve yaşam bilimleri gibi farklı ana alandaki 22 proje kapsamında Küresel Konumlandırma Sistemi (GNSS) ile deniz seviyesi ve buzul değişiminin izlenmesi, deniz canlıları, bakteriler ve biyoçeşitlilik, zooplankton, jeoloji ve atmosferik koşullardan mikroplastik ölçümlerine kadar birçok alanda proje gerçekleştirecek.

Aa Picture 20240210 33666475

“UZAYDAKİ ÇALIŞMALARIN ÖN ÇALIŞMALARI ANTARKTİKA’DA YAPILIYOR”

  1. Ulusal Antarktika Bilim Seferi Lideri Prof. Dr. Ersan Başar, Horseshoe Adası’na ulaştıklarını belirterek, “24 kişi üssümüze gelerek Türk bayrağımızı açtık ve hep birlikte İstiklal Marşı’mızı okuyarak çalışmalarımızı başlattık.” dedi.

Turk Bilim Ekibi Uzaydan 705 2 41

Bölgede görülen kuş gribi vakalarıyla ilgili ön incelemelerde bulunduklarını ifade eden Başar, uzay çalışmalarının Antarktika’da yapılan çalışmalarla eş güdümlü gittiğinin altını çizdi.

Başar, “Benzer projeler birlikte çalışılmakta. Uzaydaki çalışmaların ön çalışmaları Antarktika’da yapılıyor. Birçok ortak proje şu anda aynı anda yürütülmekte. Bayrağımız hem Antarktika’da hem uzayda aynı anda dalgalandırılmakta.” ifadelerini kullandı.

Aa Picture 20240210 33666470

“SORULARIN CEVAPLARINI ARAMAK İÇİN BURADAYIZ”

Prof. Dr. Başar, 24 bilim insanının Horseshoe Adası’nda bilimsel araştırmalarını sürdürdüğüne değinerek, “Bilim insanlarımız gezegenimiz için birtakım sorular sordular ve bu sorulara cevap aramak için buradayız.” dedi.

Aa Picture 20240210 33666463

Daha önce Antarktika’ya yakın yerlerde görülen ve son zamanlarda Beyaz Kıta’da da tespit edilen kuş gribinin bölgede yayılmasını önlemek için bilim kampının bulunduğu Horseshoe Adası’nda incelemeler yapılırken önlemler alındı.

Ekip, incelemeler sonrası güvenli şekilde çalışmalarına başladı.

İlgili Mesajlar

Ağlatan doğum günü sürprizi

thabergrubu@gmail.com

MHP Lideri Devlet Bahçeli: DEM’lenmiş siyasilere müsamaha yoktur

thabergrubu@gmail.com

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Aliyev’e tebrik telefonu

thabergrubu@gmail.com

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bu konuda sorun yaşamadığınızı varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Accept Devamını Oku