Yunan gazetesi: Yunanistan yıldızları izlerken ilk Türk astronot Dünya’ya döndü

Yunan gazetesi Pentapostagma, Türkiye’nin ilk astronotu Alper Gezeravcı’nın görevini başarıyla tamamlayıp dünyaya dönüşünü haber yaptı.

Yunan gazetesi: Yunanistan yıldızları izlerken ilk Türk astronot Dünya’ya döndü

Pentapostagma gazetesi haberin Türkiye’nin ilk astronotu Alper Gezeravcı’nın görevini başarı ile tamamlayıp dünyaya döndüğünü duyuran Yunan gazetesi Pentapostagma, ‘Yunanistan yıldızları izlerken ilk Türk astronot dünyaya döndü’ başlığını kullandı.

Türkiye’nin ilk astronotu Alper Gezeravcı’nın 19 Ocak’ta başlayan uzay görevi, dün Dünya’ya inişiyle başarıyla tamamlanmış oldu.

Gezeravcı’nın uzay yolculuğu, SpaceX’e ait Dragon kapsülünün Florida’daki Kennedy Uzay Merkezi’nden 19 Ocak’ta başarıyla fırlatılmasıyla başladı. Gezeravcı Uluslararası Uzay İstasyonu’nda (ISS) geçirdiği sürede 13 bilimsel deneye imza attı.

Dönüş için planlanan ilk tarih olarak 3 Şubat belirlenirken hava koşullarının elverişli olmamasından dolayı ekibin ISS’den ayrılması 3 kez ertelenmişti.

7 Şubat Çarşamba günü ISS’den ayrılan mürettebatı taşıyan Dragon kapsülü dün Florida’da Daytona Beach bölgesinde okyanusa iniş yaptı. Uzayda geçirdiği 20 günün ardından dün Dünya’ya dönen ilk Türk astronot Alper Gezeravcı ailesiyle kavuştu.

65C72974C74C3811065459D9

“YUNANİSTAN YILDIZLARI İZLERKEN İLK TÜRK ASTRONOT DÜNYAYA DÖNDÜ”

Türkiye’nin uzay yolculuğu ülkemizde olduğu kadar komşu Yunanistan’da da büyük bir dikkatle izlendi.

Yunan İn.gr haber sitesi uzay misyonunun Türkiye Cumhuriye’nin kuruluşunun 100. yıl dönümüne geldiğine dikkat çekerken Pentapostagma gazetesi haberi dikkat çeken bir başlıkla okuyucularına duyurdu: ‘Yunanistan yıldızları izlerken ilk Türk astronot dünyaya döndü’

65C72987C74C3811065459Dd

ERDOĞAN’IN SÖZLERİNE YER VERDİLER:YENİ BİR DÖNEMİN KAPISINI ARALADIK

Haberinde Gezeravcı’nın uzay görevine detaylıca yer veren gazete, Gezeravcı’nın uzay istasyonundayken Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile bir görüşme gerçekleştirdiğini yazdı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın sözlerine yer verdi;

“Senin seyahatinle birlikte uzay çalışmalarında da artık yeni bir dönemin kapısını araladık. Böylelikle bilim literatürüne önemli katkılar sağlayacak çalışmalara Türk bilim insanları imza atmış olacak “

Gazete haberini “Tüm bunlar, Yunanistan’ın ‘vida’dan fazlasını yapabileceğine karar verdiğimiz bir dönemde gerçekleşiyor.” sözleri ile bitirdi.

İlgili Mesajlar

Slovakya Başbakanı’nın durumu ciddiyetini koruyor

thabergrubu@gmail.com

MSB duyurdu: 2 terörist etkisiz hale getirildi

thabergrubu@gmail.com

6-8 Ekim terör olaylarında karar çıktı

thabergrubu@gmail.com

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bu konuda sorun yaşamadığınızı varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Accept Devamını Oku